Bezděkov u Úsova

Image result for bezdekov u usova

Vesnička Bezděkov u Úsova leží v kotlině mezi pahorky na Polickém potoce v nadmořské výšce 350 až 360 m a zaujímá plochu 153 ha;Bezděkov je malá vesnička nedaleko Úsova, v místech, kde úrodná Haná pomalu začíná přecházet v Zábřežskou pahorkatinu

Předprodej vstupenek ZDE.

Image result for bezdekov u usova

Statek s vůní levandule. Do Bězděkova jezdí celé rodiny

S hospodařením neměli manželé Drlíkovi zkušenosti, tak se vše učili za pochodu. Dnes inspirují řadu dalších pěstitelů v republice. Nástup koronavirové krize uzavřel populární kavárnu, i po letním znovuotevření byl úbytek zahraničních turistů na jejím provozu patrný. 

Foto: levandulovakavarna.cz

Statek v malé obci Bezděkov, nedaleko známého hradu Úsov na Olomoucku, již z dálky voní levandulí. Právě ta místním políčkám vtiskla charakteristickou, fialovou barvu. „V roce 2014 jsme vysázeli 500 malých rostlinek levandule na část našeho prvního levandulového políčka. Rozhodli jsme se jít cestou ekologického zemědělství a druh levandule lékařské s chutnými a léčivými účinky nás přivedla na spojení s Levandulovou kavárnou, kde jsme mohli všechny produkty z levandule nabízet i našim zákazníkům,“ říká Lukáš Drlík, zakladatel Levandulového statku.

Navázal tak na rodinnou tradici. „Na statku v Bezděkově hospodařila naše rodina Drlíkova už dlouhou řádku let, my jsme jen trochu změnili směr k bylinkám a nejvíce z toho pak k levanduli. Hospodařit jsme se rozhodli, protože nejen že máme kladný vztah k přírodě, ale nebylo nám jedno, že nestíháme dělat práci, která nás na statku baví,“ podotýká Lukáš Drlík.

Učení za pochodu

Přesto pro něj a jeho ženu Veroniku byly počátky hospodaření spojeny s neustálým objevováním něčeho nového. „Co se týká zemědělství, tak jsme zkušenosti neměli žádné,“ usmívá se Lukáš Drlík a pokračuje: „Vše jsme se učili za pochodu, ale měli jsme kolem sebe naštěstí lidi, od kterých jsme mohli čerpat cenné informace, například od manželů Duškových z Výzkumného institutu z Olomouce.“ Předtím, než se usadil na rodinném statku, si vyzkoušel práci v zahraničí, na zaoceánských lodích a také na vedoucích pozicích v hotelech a restauracích.

Lukáš Drlík a jeho přítelkyně Veronika Pejšová. | Foto: levandulovakavarna.cz

Spíše než hledání nové tržní příležitosti ho k pěstování levandule přivedla snaha změnit dosavadní život. „Postarat se o statek byla ta první myšlenka, až pak následoval nápad s levandulí. Zaměstnání tvoří velkou část života a strávit jí tak, že z ní bude mít člověk dobrý pocit a k tomu dělat radost ostatním, to je v životě velká změna a výhra zároveň,“ oceňuje Lukáš Drlík.

Začít hospodařit bez předešlé praxe nebylo zrovna jednoduché. „Nejtěžší bylo dopídit se těch správných informací, těžké bylo financování prvních projektů a rozhodně také nebylo snadné obklopit se těmi správnými spolupracovníky,“ vzpomíná Lukáš Drlík.

Statek pro celou rodinu

Zpočátku si cestu na voňavý statek našly především ženy. „Ale časem se vše měnilo, je to i rozšiřujícím se sortimentem, který nabízíme. Například Levandulové pivo s levandulovými klobáskami teď táhne i pánské osazenstvo,“ popisuje Lukáš Drlík. Na statek tak nyní přijíždějí celé rodiny, které si tu užijí společný čas v přírodě na čerstvém vzduchu. 

Foto: levandulovakavarna.cz

V době když v Bezděkově s pěstováním levandule začínali, se snažili zjistit i další místa v Česku, kde se tato bylina pěstuje, aby se mohli podívat, jak se v tuzemských podmínkách levanduli daří. „Až na jednu výjimku jsme v tu dobu levandulové farmy nenašli. Dnes už je tomu jinak a je znát že jsme inspirovali mnohé další. A když někoho inspirujete, tak to vždy potěší,“ zmiňuje Lukáš Drlík a navazuje: „V začátcích jsme také objevili přímo ‚Levandulovou kavárnu‘ u našich sousedů na Slovensku, proto jsme se vypravili na výlet do Bratislavy, kde jsme kavárnu navštívili a měli i to štěstí mluvit s majiteli, které moc pozdravujeme…“

Rady dalším zájemcům o pěstování levandule nyní tvoří značnou část agendy, jíž se na statku věnují. „Od té doby, co jsme s pěstováním začali, se s dotazy na pěstování u nás v republice vyloženě roztrhl pytel. Vyřídili jsme už tolik telefonátů ohledně rad na pěstování levandule a spoustu návštěv na statku na to samé téma, že fialovou barvou se to v Čechách musí už přímo blýskat,“ pokračuje Lukáš Drlík s humorem.

Od čokolády po likér

I když je poptávka po levanduli od různých odběratelů velká, v Bezděkově svoji produkci nepěstují právě pro tyto účely. „Jelikož jsme spojili pěstování s provozem Levandulových kaváren a bister, pokrývá nám sklizeň tak akorát tu naši potřebu. Samozřejmě v současné době je náš sortiment už trochu rozmanitější, než byl na začátku, takže spolupracujeme s jinými šikovnými výrobci, kterým dodáváme našI levanduli a oni nám jí zapracovávají do jejich výborných produktů. Výsledkem jsou například zmíněné levandulové klobásy, levandulová čokoláda, levandulový likér, levandulové pivo a podobně,“ popisuje Lukáš Drlík.

Foto: levandulovakavarna.cz

Protože odbyt zboží závisí na provozu kaváren a bister, sledují nyní v Bezděkově pozorně, jak se budou dlouhodobě projevovat důsledky koronavirové krize. Ty okamžité je už samozřemě postihly. „Když nám vláda uzavřela všechny provozy, tak jsem první týden byl relativně v klidu a říkal jsem si, že nás v tom přeci nemohou jen tak nechat. Pak jsem znervózněl a zjistil, že mohou. Dnes jsme v období, kdy jsme si uvědomili, že se musíme spolehnout sami na sebe a rozhodně se nespoléhat na pomoc státu. Například naše bistro v Olomouci na náměstí, které cílilo na cizí turisty, opravdu citelně vnímá úbytek návštěvnosti. Oproti tomu náš altánek s občerstvením přímo u pole na jaře i v letní sezoně opravdu táhl… No, uvidíme, co přinese budoucnost,“ uvažuje Lukáš Drlík.

Změna dotací by pomohla krajině

Na rozdíl od jiných zemědělců nemusí na statku tak úzkostlivě sledovat srážky, kterých kvůli dlouhodobým suchům ubývá. „Naštěstí naše plodina není tolik náchylná na sucho, takže nejsme jedni z těch zemědělců, kteří jsou suchem hodně zastiženi. Nicméně to ale neznamená, že zde tento problém není a za nás jediný, kdo může s tímto stavem něco udělat, je naše vláda potažmo Ministerstvo zemědělství svými rozhodnutími, dotacemi a tlakem jednak na EU tak na naše zemědělce,“ zmiňuje Lukáš Drlík a navazuje: „Opravdu bychom měli co nejvíce pracovat na tom, aby dotace do zemědělství nekřivily trh a nepodporovaly tolik devastaci naší krajiny. Jsou zde první vlaštovky, zatím je toho ale opravdu málo.“

Foto: levandulovakavarna.cz

I do budoucna chce rozvíjet především „grunt“ v Bezděkově. „Je znát, že statek jako takový je nejenom základ našeho podnikání, ale zároveň také nejdůležitější  pro naši budoucnost a pro nás to nejzákladnější místo, které chceme nadále rozvíjet a kam chceme nadále investovat. Ať už do výrobních kapacit, tak také do servisu a agroturistiky,“ uzavírá Lukáš Drlík.

Dalibor Dostál

Fialové opojení – Bezděkov u Úsova

Do Levandulového krámku se dá skoro vjet

Úsovská vrchovina (můžeme se setkat i s označením pahorkatina) se zřejmě nikdy nestane oblastí zasaženou masivní turistikou. Nicméně podle názvu je minimálně jedno místo turistikou zasažené. Tím je samozřejmě městečko Úsov, známé zejména svým zámkohradem s expozicí Loveckolesnického muzea nebo židovskými památkami. Úsov tedy leží spíš jen na okraji vrchoviny. Dalším už tedy takřka v centru dění je skalnatý vrch Bradlo. Moravský Blaník je nejvyšší horou celého krajinného podcelku (Úsovsko řadíme do Hanušovické vrchoviny). Výška 600 m už přeci jen zaručuje jakoužeto konkurenci blízkým vyšším horám jesenickým (hlavně ta skála).

Z nabídky

O další pozoruhodná místa se tak zase musí postarat spíš lidský činitel. Už nějakou dobu zvelebují jihozápadní část vrchoviny majitelé a zaměstnanci Levandulového statku v Bezděkově (celkový název u Úsova). Hospodaří zde v mělkém údolíčku říčky, spíše potoka Rohelnice. Levanduli vysázeli kolem Bezděkova pod dohledem pracovníků Výzkumného ústavu rostlinné výroby v Olomouci.

Produkce se zaměřuje na pěstování levandule lékařské, tedy druhu, který je použitelný i v potravinářství (nemusí se nutně jen přidávat do mýdla). Nicméně ve statku pěstují i jiné plodiny, namátkou česnek jahody, měsíček, mátu, meduňku (tedy i bylinka) aj. Jak statek začal sklízet první úrodu, začalo přibývat i aktivit s fialovou rostlinkou souvisejících. Asi první bylo otevření Levandulové kavárny v Zábřeze (na Moravě). Co je hlavní náplní je asi nasnadě z názvu podniku. Přibyly i další, přesněji Levandulové bistro v Olomouci, další v Úsově.

Bylinkové extrakty

Kolem Bezděkova asi nikdy nevznikne obdoba francouzské Provence, ale určitou romantiku místo přináší. Právě i v centru všeho dění tedy v samotném Bezděkově můžeme navštívit vše v místě „u pramene“. Tedy na statku nebo i v Levandulovém krámku v centru vesničky. Asi nejlepší období návštěvy je od půlky června do půlky července, tedy do období květu rostlinek. V této době je přímo na poli i otevřen stánek s občerstvením a je i více času, kdy se návštěvníkům mohou věnovat i průvodci po hospodaření. Po polovině července začíná sklizeň a zpracování úrody, takže logicky je víc jiné práce. U stánku je možno potkat i fotografky, které zhotovují speciálně romanticky laděné snímky, což s oblibou využívají zejména mladé dvojice, rodiče s malými dětmi, svatebčané apod., kteří chtějí mít nějakou tu romantiku na památku.

Z bývalé budovy MNV vznikl Levandulový krámek s Galerií, kde si návštěvník může pořídit nějaký ten speciální výrobek z místních surovin, ale i tričko, případně i lahváč říznutý fialovým výtažkem. V Galerii se seznámí s historií a významem pěstování levandule a samotného statku v Bezděkově, ale prohlédnout (i zakoupit) nějaké to dílko inspirované odstíny lila a jí podobné.

Sympatické je, že majitelé statku nemyslí jen na vlastní produkci, ale i na kulturu či povznesení celého Bezděkova. Za krátkou dobu si své diváky našel „Levandulový festival“ (taková pop music), letos se prý zúčastnilo přes 8000 diváků (prostranství vedle levandulového pole muselo být natřískané, termín svátky na začátku července).

Provoz krámku se odvíjí od sezóny levandule, takže je lepší si ověřit čas návštěvy.

Hlavní sezóna: 15.6. – 15.7.

denně od 10.00 – 17.00

Levandulový statek Bezděkov – Výrobky z levandule – BIO kvalita

Bezděkov u Úsova – drobné památky v území

Fotografie objektu

Kříž v Bezděkově u Úsova na rozcestí

Fotografie objektu

Kaple svatého Antonína v Bezděkově u…

Fotografie objektu

Pomník padlým v Bezděkově u Úsova u…

Fotografie objektu

Kříž na okraji Bezděkova u Úsova

Tipy z turistika

Fialové opojení – Bezděkov u Úsova

Fialové opojení – Bezděkov u ÚsovaÚsovská vrchovina (můžeme se setkat i s označením pahorkatina) se zřejmě nikdy nestane oblastí zasaženou masivní turistikou. Nicméně podle názvu je minimálně jedno místo turistikou zasažené. Tím je… více informací…

Levandulový statek Bezděkov – Výrobky z levandule – BIO kvalita

Koupaliště Klopina

Koupaliště KlopinaTakových koupališť už moc není, díky různým předpisům a nařízením, nakonec i náročnosti klientely, ale někdy se stane, že nikde pobíž žádný aquapark není, tak se koupající veřejnost musí spokojit s… více informací…

Veleboř pálenice

Veleboř páleniceKdyž tak občas vyjedu na kole do našeho okolí, narazím obvykle na velmi zajímavé objekty, pro které není na turistice speciální kategorie, nicméně nejeden turista se zájmem do takového zařízení… více informací…

Police – Pomník padlých a pamětní lípy

Police – Pomník padlých a pamětní lípyTakřka každá větší, ale i menší obec u nás má nějaké místo, kde se vzpomíná na padlé a ztracené místní příslušníky, které semlela nějaká válečná událost předposledního století. Nejinak je tomu i u… více informací…

Police (okr. SU) – smírčí kříž

Police (okr. SU) – smírčí křížTento zajímavý smírčí kříž budou mít jistě v oblibě zejména všichni milovníci geocachingu. Obec Police se totiž může pochlubit tím, že má jeden z nejlépe Ukrytých smírčích křížů, které jsem… více informací…

Dubicko-tvrz

Obec Dubicko s farním kostelem Povýšení svatého Kříže z let 1710-41, najdete 9 km jihovýchodně od Zábřeha na silnici do Úsova a dále Uničova v Úsovské vrchovině 5 km od Úsova. Zbytky hradu jsou v… více informací…

kaple nejsvětější Trojice u Police

kaple nejsvětější Trojice u Police Drobná empírová(z franc. empire – císařství) stavba zlidovělého charakteru z roku 1818 (mj. rakouské císařství vedl František I., francouské království Ludvík XVIII. a papežem byl… více informací…

Polický rybník v okrese Šumperk

Polický rybník v okrese Šumperk   O vybudování Polického rybníka bylo rozhodnuto 9. srpna 1960 na Místním národním výboře v Polici a to dvanácti účastníky z Místních národních výborů v Polici a Úsově a Jednotných zemědělských… více informací…

Kříž u hlavní cesty za Úsovem směrem na Polici

Kříž u hlavní cesty za Úsovem směrem na PoliciMohutný pískovcový kříž byl zhotoven v 1. polovině 19. století. Tento kříž spadá pod majetek města Úsova a je památkou místního významu. více informací…

Hrabová

HrabováHrabová je nevelkou podhorskou obcí s 540 obyvateli a najdeme ji jihovýchodním směrem od města Zábřeh, v oblasti Úsovské vrchoviny. Severním směrem od obce je u osady Vitošov rozlehlý vápencový lom… více informací…

Úsov – Židovský hřbitov

Úsov - Židovský hřbitov   Židovský hřbitov je úzce spojen s vírou, že člověk byl stvořen k obrazu Božímu a že bude vzkříšen. Proto židé tělo zesnulého „ukrývají“ v bílém plátnu do země. Území hřbitova… více informací…

V Bezděkově u Úsova vyráběli z místní hlíny pigmenty do malířských barev

Image result for bezdekov u usova pamatky

Malá vesnice, která na první pohled vypadá jako dvě ještě menší – to je Bezděkov u Úsova. Stojí v krajině, která sice není moc známá, okouzluje však lesy, loukami i mělkými údolími s potoky bublajícími směrem k řece

Údolí potoka Rohelnice protíná nejjižnější část Úsovské vrchoviny a umožňuje tak relativně pohodlné cestování tímto jesenickým podhůřím. Je také místem, kde se odpradávna usazovali lidé a to platí i pro místo, kde dodnes stojí domy malé osady Bezděkov u Úsova.

Image result for levandulovystatek.cz

Jak jméno napovídá, zakladatelem této vesnice byl patrně nějaký Bezděk. Kdo to byl a kde se tady vzal, už asi nezjistíme, je však jisté, že ve svých počátcích patřil Bezděkov u Úsova moravskému markraběti. Bratr Karla IV. Jan Jindřich v roce 1371 jako moravský markrabě totiž odkázal toto území svému synu Prokopovi.

Tato listina je vůbec první, která existenci Bezděkova připomíná a také první, která obec zmiňuje jako součást úsovského panství. K němu pak obec patřila po celé období vrchnostenské správy a sdílela s ním osudy dobré i

Osada byla poměrně malá, ale byla postupně dosídlovaná. Pozemky obce nebyly nijak rozsáhlé, i dnes má obec katastr pouhých 13 hektarů. Nejprve zde žilo sedm rodin, později o tři více. Zatímco na počátku 16. století byla jména zdejších obyvatel výhradně česká, na konci 16. století se objevují i německá pojmenování.

Image result for bezdekov u usova pamatky

Třicetiletá válka byla pro Bezděkov skutečnou pohromou. Část statků byla opuštěna a musela být opět dosídlena. Počet obyvatel následně rostl pomalu. V roce 1771 měl Bezděkov 91 obyvatel.

Ještě dnes je Bezděkov, přestože se jedná o jedinou obec, rozdělen na dvě části, které spolu stavebně nikdy nesplynuly. Velký Bezděkov se rozkládá blíže k Polici, Malý Bezděkov pak od Velkého odděluje kopec, který překonává silnice tvořící páteř obou částí. Už od 16. století je ve vesnici zmiňován mlýn. Kromě toho se zdejší obyvatelé věnovali hlavně zemědělství

Pozoruhodností vesnice bylo naleziště železitých hlinek. Místní podnikaví lidé je těžili a vyráběli z nich přírodní pigmenty do malířských barev. Tato produkce se udržela ještě po II. světové válce.
V současné době je Bezděkov oblastí, kde se pěstuje levandule pro proslulou levandulovou kavárnu a její výrobky.

Obyvatelé Bezděkova byli lidé zbožní

Image result for levandulovystatek.cz

I v tak malé vesničce najdeme drobné sakrální památky, a také kapli postavenou v 19. století a zasvěcenou sv. Antonínu. Jeden ze dvou křížů stojí při vjezdu do vesnice od Police, druhý pak na kopci oddělujícím obě části osady.

Na boční stěně kaple pak najdeme pomník padlým z I. světové války. Osada odpradávna přifařena do nedaleké Police. Následně však byl přiřazen do farnosti úsovské. Do školy odsud děti chodily do Police.

Dnes je Bezděkov součástí Úsova. Původně tato malá vesnice splynula s Policí, po jejím osamostatnění od Úsova však Bezděkov ve svazku s městečkem pod někdejším hradem zůstal. Obcí vede cyklotrasa, kterou lidé často využívají k cestě na Bradlo. Mimo to najdeme před vesnicí obří nápis „Vítejte v Bezděkově“. Viděl jsem jej už pozdě na podzim, ale myslím, že je celý z levandulových keříků a je moc pěkný. Stejně, jako celý

Levandulový statek
Bezděkov

Bezděkov 6
Úsov 789 73

info@levandulovystatek.cz
+420 604 744 534
+420 721 835 061

Levandulový statek Bezděkov – Výrobky z levandule – BIO kvalita

Provozní doba:
Květen
So – Ne 10.00 – 18.00
Červen – Srpen
Po-Ne 10.00 – 18.00

Image result for Ochutnej Moravu na kole.

Ochutnej Moravu na kole

Image result for Ochutnej Moravu na kole.

Svazek obcí Mikroregionu Mohelnicko a lokální výrobci připravili speciální cyklotrasu, která cyklisty zve k návštěvě jedinečných regionálních výrobců. Partnerem projektu je i město Zábřeh.

Spojte příjemné s užitečným a na kole si zajeďte pro gurmánské zážitky. Trasa o délce 91 km vás provede moravskou krajinou s krásnými výhledy z kopců Nízkého Jeseníku nebo Zábřežské vrchoviny. Náročnější zvlněné terény vystřídá pohodová jízda Litovelským Pomoravím a rovinou Hané.

Image result for Ochutnej Moravu na kole.

Projížďku si můžete okořenit dobrým jídlem na třinácti gastronomických zastávkách. Cestou potkáte řadu chuťově inspirativních míst – rodinné farmy, tradiční výrobny, cukrárny, kavárny či muzea.

Start a cíl je v Zábřeze.  Na cestě vás čeká příjemné šlapání v sedle kola a během jízdy budete moci hodit kolo do stojanu v konzervárně Via Delicia, Krušově uzeném mase, Ofčím statku Brníčko, Levandulovém statku, Úsovsku, Čokoládovně Troubelice, Farmě Holubice, Doubravském dvoře, Tvarůžkové cukrárně, Kavárně galerii U lišky Bystroušky, Muzeu Olomouckých tvarůžků, Ryzáčkovi a Kozím JZD Pobůčí.

Připraveny jsou i mapky, herní karty a odměny k cyklotrase „Ochutnej Moravu na kole“. Veškeré materiály a informace si můžete stáhnout na www.ochutnejmoravunakole.cz nebo je vyzvednout na stanovištích.

Image result for Ochutnej Moravu na kole.

Na cestě vás budou provázet značky s logem „Ochutnej Moravu na kole“.

 • Celková délka trasy: 91 km
 • Tvoří uzavřený okruh.
 • Trasa vyznačena v obou směrech.
 • Za start i cíl trasy je považováno město Zábřeh, konkrétně vlakové nádraží, kde je půjčovna kol ČD.
 • 1. etapa: Ze Zábřeha do Brníčka
 • 2. etapa: Z Brníčka do Bezděkova
 • 3. etapa: Z Bezděkova do Troubelic
 • 4. etapa: Z Troubelic na Holubici
 • 5. etapa: Z Holubice do Nového Dvora
 • 6. etapa: Z Nového Dvora do Loštic
 • 7. etapa: Z Loštic do Vyšehorek
 • 8. etapa: Z Vyšehorek do Pobučí
 • 9. etapa: Z Pobučí do
Image result for Ochutnej Moravu na kole.

Kontaktní informaceTelefon:731 104 001, 776 772 855E-amilová adresa:mohelnicko@mohelnice.czWebová stránka:www.ochutnejmoravunakole.cz

Podrobný popis cyklotrasy : Úsov – Troubelice

Vytisknout stránku Zpět na přehled tras

Image result for Ochutnej Moravu na kole.

Levandulový statek Bezděkov – Výrobky z levandule – BIO kvalita

Cyklotrasa Úsov – Troubelice.
Náročnost: Lehká
Kolo:Silniční

Výškový profil cyklotrasy

Úsov - Troubelice - Výškový profil

Statistika cyklotrasy

Délka trasy
Stoupání v úsecích6.7 km (55 %)
Klesání v úsecích5.5 km (45 %)
Maximální výška393 m n.m. („Lipinka,Veleboř“)
Minimální výška255 m n.m. („Troubelice“)
Převýšení138 m
Celkem vystoupeno metrů113 m (sklon 1.7 %)
Celkem sestoupeno metrů138 m (sklon 2.5 %)
Maximální sklon do kopce2.9 % (1.9 km v úseku Veleboř -> Veleboř,Lipinka)
Maximální sklon z kopce3.3 % (3 km v úseku Lipinka -> Lipinka,Nová Hradečná)

Mapa cyklotrasy

Úsov - Troubelice - Výškový profil

Itinerář cyklotrasy

Vytisknout stránku   Zpět na přehled tras

Itinerář cyklotrasy

Úsov, Obec

Levandulové bistro Úsov

Přijďte do levandulí provoněného Bistra přímo na náměstí v Úsově. Můžete si pochutnat na našich produktech a odnést si domů i něco z našeho levandulového krámečku. Těšíme se na vaši návštěvu.


Náměstí míru 87 78973 Úsov

Image result for Ochutnej Moravu na kole.

Telefon 725 054 392

Otevřeno

pondělí:10:30 až 17:00úterý:10:30 až 17:00středa:10:30 až 17:00čtvrtek:10:30 až 17:00pátek:10:30 až 21:00Sobota:10:30 až 21:00neděle:10:30 až 19:00

Informace o firmě

Palačinkárny · Hamburgery · GrilováníVyzvednutí zákazníkemPřijímá Hotovost · Visa · Mastercard

Levandulový statek Bezděkov – Výrobky z levandule – BIO kvalita

Levandulový statek
Bezděkov

Bezděkov 6
Úsov 789 73

info@levandulovystatek.cz
+420 604 744 534
+420 721 835 061

Levandulový statek Bezděkov – Výrobky z levandule – BIO kvalita

Provozní doba:
Květen
So – Ne 10.00 – 18.00
Červen – Srpen
Po-Ne 10.00 – 18.00

Levandulový statek Bezděkov – Výrobky z levandule – BIO kvalita

historie Bezděkova

Image result for bezdekov u usova

Bezděkov u Úsova

Vesnička Bezděkov u Úsova leží v kotlině mezi pahorky na Polickém potoce v nadmořské výšce 350 až 360 m a zaujímá plochu 153 ha; pozemkové knihy má od r. 1763. Název vsi pochází od osobního jména Bezděk podobně jako u stejnojmenného Bezděkova nad Třebůvkou. Německé jméno Bezdiek je zkrácený český název.

Bezděkov u Úsova se připomíná v listinách poprvé r. 1371, kdy markrabě Jan Jindřich odkázal Bezděkov ještě s jinými vesnicemi svému synu Prokopovi. Ve výčtu vesnic, které roku 1344 patřily k úsovskému panství, není ještě jmenován. Roku 1371 už je Bezděkov uveden mezi zbožím úsovského panství. K úsovskému panství patřil Bezděkov jak za pánů z Kunštátu, tak za pánů z Vlašimě, za Boskoviců i Lichtenštejnů. Roku 1492 pustili bratři Karel a Jiří z Vlašimě Bezděkovu odúmrť. Roku 1551 sňal Jan Jetřich Černohorský z Boskovic s Bezděkovských břemeno posílat na úsovský hrad hlásné.

Podle urbáře úsovského panství z r. 1564 tu bylo sedm usedlých české národnosti, kteří drželi jeden a půl lánu rolí. Pak tu byla ještě jedna pustina při sovineckých hranicích. Jak ukazuje následující urbář z roku 1588, probíhala ještě v druhé polovici 16. století na úsovském panství intenzivní kolonizace, neboť tu již bylo deset usedlých, z toho tři s německými jmény. Z oněch deseti usedlých byli tři zahradníci a jeden mlynář.

Ves velmi utrpěla třicetiletou válkou. Měla výměru jednoho lánu a 27 měřic. Roku 1667 tu bylo šest domů dříve osedlých a tři nově osedlé.  Roku 1673 tu bylo 41,63 měřic rolí druhé třídy a 20,75 měřic nově vzdělaných polí třetí třídy. Roku 1771 žilo v Bezděkově 91 obyvatel české národnosti, roku 1793 tu bylo již 19 domů se 116 obyvateli a 120 jiter polností prostřední jakosti. Roku 1834 bylo ve vsi 20 domů se 151 obyvateli.

Bezděkov patřil v nejstarších dobách ke kostelu v Polici, pak byl součástí farnosti úsovské. Přiškolen byl do Police.

Severní části vsi mající 17 domů říkali Malý Bezděkov a jižní části o 12 domech Velký Bezděkov.

V okolí Bezděkova bylo naleziště železitých hlinek.

Převzato z knihy Zábřežsko (Období feudalismu do roku 1848), od historika Jana Březiny, vydalo v roce 1963 Krajské nakladatelství v Ostravě

další informace na webu


Bezděkov u Úsova – Stránky o historii obce Bezděkov u Úsovabezdekov-u-usova.cz

Oslava 650 let od první zmínky o Bezděkovu

Zveme Vás na oslavu 650let od první zmínky o naší překrásné vesničce Bezděkov u Úsova
Chystáme bohatý program jak pro děti tak pro dospělé a zahájíme tak důstojně sezónu na Levandulovém statku.
Akce bude dne 4.9.2021

Image result for bezdekov u usova
Image result for bezdekov u usova
Image result for bezdekov u usova
Image result for bezdekov u usova
Image result for bezdekov u usova
Image result for bezdekov u usova
Image result for bezdekov u usova
Image result for bezdekov u usova

V roce 2021 slaví obec  výročí 650 let od první písemné zmínky 1371.

Všem čtenářům našeho „blogu“ již nyní prozrazujeme tři velké akce, které plánujeme na letošní léto v Bezděkově (máme i alternativní termíny v září, kdyby covid náhodou…) a příště je trochu více popíšeme.

Image result for levandulovy statek
Image result for levandulovy statek

Takže kromě tradičního Levandulového festivalu 5. – 6.7. nás čeká také zahájení sezóny u příležitosti 650 let první zmínky o obci Bezděkov. Tedy obrovská oslava naší obce, která bude u nás na „festivalové louce o které vás budeme včas informovat.

fotky a videa

Image result for bezdekov u usova

Bezděkov u Úsova – Wikipediecs.wikipedia.org

Image result for bezdekov u usova

Bezděkov u Úsova – Stránky o historii obce Bezděkov u Úsovabezdekov-u-usova.cz

Image result for bezdekov u usova

Fialové opojení – Bezděkov u Úsova – Odpočinkové místo | Turistika.czturistika.czLevandulový statek Bezděkov – Výrobky z levandule – BIO kvalita

Image result for bezdekov u usova

Bezděkov u Úsova | Mapio.netmapio.net

Image result for bezdekov u usova

Fialové opojení – Bezděkov u Úsova – Odpočinkové místo | Turistika.czturistika.czLevandulový statek Bezděkov – Výrobky z levandule – BIO kvalita

Image result for bezdekov u usova

Kříž v Bezděkově u Úsova na rozcestí | Drobné památkydrobnepamatky.cz

Image result for bezdekov u usova

Bezděkov u Úsova | Spolek pro vojenská pietní místavets.cz

Image result for bezdekov u usova

Bezděkov u Úsova – drobné památky v tabulce | Drobné památkydrobnepamatky.cz

Image result for bezdekov u usova

Fotogalerie Fialové opojení – Bezděkov u Úsova – I zde se natěrač vyřádil – č. 2078089 | Turistika.czturistika.cz

Image result for bezdekov u usova

Levandulový statek (Úsov, Bezděkov u Úsova) • Firmy.czfirmy.czLevandulový statek Bezděkov – Výrobky z levandule – BIO kvalita

Image result for bezdekov u usova

Levandulový statek – Střední Moravastrednimorava-tourism.czLevandulový statek Bezděkov – Výrobky z levandule – BIO kvalita

Image result for bezdekov u usova

Fotogalerie: Levandulový statek Bezděkov – obrázek 5 – Vitalia.czvitalia.czLevandulový statek Bezděkov – Výrobky z levandule – BIO kvalita

Památky obce Bezděkov u Úsova, politický okres Zábřeh

Památky obce Bezděkov u Úsova, politický okres Zábřehsoupispamatek.com

Elevation of Bezděkov u Úsova 15, 73 Úsov, Czech Republic - Topographic Map - Altitude Map

Elevation of Bezděkov u Úsova 15, 73 Úsov, Czech Republic – Topographic Map – Altitude Mapelevation.maplogs.com

Předpověď počasí Bezděkov u Úsova - Meteocentrum.cz

Předpověď počasí Bezděkov u Úsova – Meteocentrum.czmeteocentrum.cz

Galerie - Bezděkov u Úsova (Část obce) • Mapy.cz

Galerie – Bezděkov u Úsova (Část obce) • Mapy.czmapy.cz

Bezděkov u Úsova - výlety, turistika, koupání a lyžování v okolí

Bezděkov u Úsova – výlety, turistika, koupání a lyžování v okolíe-chalupy.cz

Květen 2019 – Bezděkov u Úsova

Květen 2019 – Bezděkov u Úsovabezdekov-u-usova.cz

PESTRÁ KRAJINA

PESTRÁ KRAJINAasz.cz

PESTRÁ KRAJINA

PESTRÁ KRAJINAasz.cz

Kde si užít léto? Vydejte se za zvířátky, do přírody, na Stříbrnou Twiggy, za zábavou nebo k vodě - OLOMOUC.CZ

Kde si užít léto? Vydejte se za zvířátky, do přírody, na Stříbrnou Twiggy, za zábavou nebo k vodě – OLOMOUC.CZolomouc.cz