Pouť 22. 8. 2021 v Úsově

Image result for pout usov fotky
Image result for pout usov fotky

Kaple sv. Rocha v Úsově

Na úpatí Jeseníků, na kopci u městečka Úsov, stojí za zhlédnutí kaple sv. Rocha, kde se každý rok kolem 22. srpna .2021koná vyhlášená pouť. Interiér kaple dominuje nádherná malba dokumentující založení kaple.Byl jsem zdeAktivitu navštívilo 21 lidí5/5 (13 hodnocení)V městečku Úsov, poblíž Zábřehu na Moravě, stojí kaple sv. Rocha podélného tvaru s půlkruhovým uzávěrem, která má trojúhelníkový vykrajovaný štít s nikami a půlkruhovou sakristii na epištolární straně. Manýristická stavba pochází z roku 1624 a byla vystavěna rodem Lichtejnštejnů. Fasády kaple jsou členěny římsami. Kamenný vstupní portál je zaklenut valenou klenbou a výsečemi se štukovými kazetami. 

Ke kapli sv. Rocha v Úsově se váže zajímavá pověst: roku 1624 strašně zuřil v Úsově mor. Kněžna Anna z Lichtejnštejna si umínila, že postaví na odvrácení moru kostel ke cti sv. Rocha, patrona morového. Vhodné místo jí měla poradit sestra její na hradě Bouzově. Ale když tam Anna jela, na místě kde dnes stojí kaple, klesli koně na kolena a nechtěli dále. Kněžna Anna viděla v tom pokyn boží a postavila zde kapli sv. Rocha. Ve třicetileté válce kaple neunikla švédskému drancování a v josefínských časech byla skladištěm.

Kaple nad Úsovem a je viditelná ze širokého okolí. Každoročně první neděli po svátku sv. Vavřince, 22. srpna,2021 se zde koná tradiční úsovská pouť.

Image result for pout usov fotky

Místo konání

Kaple sv. Rocha

Kaple sv. Rocha
789 73 Úsov
GPS:49,787815 17,016323

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *