tipy na výlety po Moravě

Jižní Morava nejkrásnější

STŘEDNÍ MORAVA

Střední Morava nadchne všechny milovníky krojů, tradic, hradů, zámků a historických památek. Za zmínku stojí hlavně pohádkový hrad Bouzov nebo hrad Úsov s expozicí lesnictví a zvířeny. Zámek Náměšť na Hané nás přenese do časů honosných letních sídel. Nadšencům do historických kočárů doporučujeme návštěvu Čech pod Kosířem, kde najdou vskutku jedinečné zrenovované exempláře. Hlavní atrakcí regionu je samozřejmě samotné město Olomouc, honosné sídlo moravských arcibiskupů. Jedná se o druhou největší památkovou rezervaci v České republice. Najdete zde bohatě zdobené paláce, chrámy a soustavu krásných kašen. Místní výstavnou renesanční radnici zdobí orloj a hned vedle najdete barokní sloup Nejsvětější Trojice. Jde o nejvelkolepější a nejvyšší stavbu svého druhu u nás a je právem zapsána na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO. V Olomouci doporučujeme navštívit také muzeum historických motocyklů Veteranarenu, Muzeum moderního umění a Arcidiecézní muzeum, Arcibiskupský palác či katedrálu sv. Václava. Nedaleký Svatý Kopeček Vám pokyne už z dálky svou poutní bazilikou a blízká ZOO potěší jistě Vaše ratolesti.
Milovníci přírody ovšem na střední Moravě také nepřijdou zkrátka: úrodná Haná a řeka Morava s přiléhajícími lužními lesy, Moravská brána s řekou Bečvou, Plumlovská přehrada, Hranická propast či Zbrašovské aragonitové jeskyně jsou jen některými z možných výletních cílů.
A co dělat, když Vás na výletě přepadne hlad a žízeň? Zajeďte si do Loštic a ochutnejte olomoucké tvarůžky! V místním muzeu se dozvíte vše o jejich historii a výrobě.

https://www.atis.cz/iframe/affi/?PID=18651&DestinationIDs=8-63

JIŽNÍ MORAVA

Vinice, malebné vesničky s dominujícími kostelíky, vinné sklípky a ochutnávky vína – tak taková je dovolená na jižní Moravě. Centrem tohoto regionu je druhé největší město České republiky Brno. Při návštěvě jižní Moravy by jste neměli vynechat dvě památky UNESCO které se zde nacházejí – vila Tugendhat v centru Brna nebo Lednicko-Valtický areál. Milovníci přírody si přijdou na své v Moravském krasu, kde se mohou podívat do Punkevní jeskyně nebo spatřit známou propast Macochu. Kdo chce okusit trochu historie měl by navštívit Mohylu míru ve Slavkově u Brna.

https://www.atis.cz/iframe/affi/?PID=18651&DestinationIDs=8-63

Kam na výlet v Úsově a okolí

Muzeum Mohelnice

 STŘEDNÍ MORAVA

Kontakt

Popis atrakce

 Časová náročnost je přibližně 2 hodiny.

V severomoravské Mohelnici v bývalé faře, jejíž počátky sahají až do 13. století a která je snad pozůstatkem původního mohelnického hradu, našlo svůj domov Muzeum Mohelnice.

Návštěvníci si tady dnes mohou prohlédnout původní výmalbu z druhé poloviny 19. století i stálou expozici „Z dějin Mohelnicka“, jejíž součástí je i instalovaný měšťanský pokoj.

Ve sklepení je pak zájemcům k dispozici nově otevřená expozice „Pravěk Mohelnicka“, která seznamuje s nejstarším osídlením regionu. Nechybí tady keramika a kamenné nástroje, šperky a umělecké předměty, ani velkoplošná projekce či interaktivní herna, kde si nejen děti mohou zahrát při sestavování střepů na archeology.

Vrch Bradlo

 STŘEDNÍ MORAVA

Kontakt

Popis atrakce

 Časová náročnost je přibližně 3 hodiny.

Bradlo (též Moravský Blaník) je kopec v Hanušovické vrchovině. Na vrcholu Bradla se nalézá kvarcitový skalní útvar s hezkou vyhlídkou, která je oblíbeným cílem turistů i horolezců. Nedaleko se nacházejí také tři jiné útvary, místním známé jako „Tři kameny“.

K Bradlu se vážou mnohé pověsti o jeho vzniku, ve skutečnosti je ale sopečného původu. Na jeho východním svahu rostl kdysi památný strom Král Bradla a vedou k němu značené turistické stezky.

Mladečské jeskyně

 STŘEDNÍ MORAVA HANÁ

Kontakt

Popis atrakce

  Časová náročnost je přibližně 1 hodina.

Na okraji obce Mladeč v Litovelském Pomoraví leží pod povrchem kopců Třesín a Skalka Mladečské jeskyně, složitý labyrint pozdemních chodeb v devonských vápencích.

Na návštěvníky čeká v Mladečských jeskyních na 1 250 metrů chodeb, dómů a komínů, které již kdysi dávno obývali kromaňonští lidé. O nich je možné dozvědět se více v malé archeologické expozici, která je součástí 380 metrů dlouhého prohlídkového okruhu.

V rámci něho se zájemci podívají do dómů Mrtvých s ukázkou pravěkého ohniště, do Labyrintu se Zkamenělým hřibem, Modré jeskyně nebo do Kaple se symbolem jeskyní, 2metrovým stalagmitem zvaným Mumie. V Chrámu přírody jsou k vidění Beránek, Holubice nebo Zasněžený strom, nejzachovalejší výzdoba je pak v Panenské jeskyni, která je také největším prostorem pod vrchem Třesínem.

Termální bazén Lázně Bludov

 STŘEDNÍ MORAVA

Kontakt

Popis atrakce

Areál Lázní Bludov u Šumperka leží v krásném prostředí podhůří Jeseníků. V moderních lázních najdete kromě široké nabídky klasických lázeňských procedur také vnitřní termální rehabilitační bazén s minerální vodou o teplotě 31 °C.

Na bazén je nutné se předem objednat na telefonním čísle +420 583 301 226 nebo +420 724 285 851. Jednotlivé vstupy jsou vždy na 55 minut, do čehož je zahrnuta i doba na převléknutí.